Art School Contest: wanneer de trein kunstenaars inspireert
In het kader van haar eeuwfeestjaar organiseerde NMBS de ‘Art School Contest’, een grote wedstrijd voor kunststudenten en -scholen uit het hele land. Een vijftiental scholen nam deel aan het project en liet hun studenten werken rond het thema ‘NMBS. 100 jaar. De reis gaat verder.’
Ongeacht de gekozen kunstvorm moesten de werken hommage brengen aan het verleden, het heden representeren of een blik werpen op de toekomst van treinreizen. Ze moesten ook de beleving van reizen met de trein weten vast te leggen en over te brengen.
Uit de ongeveer 180 inzendingen heeft een jury van experts 18 winnende werken geselecteerd, verdeeld over drie categorieën: grafisch ontwerp, korte video en muurschildering. In elke categorie werd aan de laureaten een eerste en een tweede prijs uitgereikt. Alle andere laureaten kregen eveneens een prijs.
De prijsuitreiking vond plaats op maandag 20 april 2026 in het NMBS-museum Train World in Brussel, in aanwezigheid van een groot aantal studenten die aan de wedstrijd hebben deelgenomen en hun docenten.
De winnende werken zul je binnenkort kunnen bewonderen via de digitale kanalen van NMBS (schermen in stations en in treinen, onze sociale media enz.).De werken uit de categorie van muurschilderingen zullen rechtstreeks op muren in of in de buurt van stations worden aangebracht.
NMBS toont jullie met trots hun frisse kijk op de wereld van de trein en hoe die inspireert tot reizen.
Categorie ‘grafisch ontwerp’
Eerste prijs: ‘Entre deux gares, le rêve continue’ – door Chloé Dousson, Beaux-Arts de Liège
Tweede prijs (ex aequo) door Loïc Stas de Richelle, Le 75
Tweede prijs (ex aequo) – ‘L’inertie du vide’ – door Linda Vallejo Barbero, Beaux-arts de Liège
Laureaat: Thomas Dupong - Haute école Provinciale du Hainaut-Condorcet
Laureaat: Annemie Henken - La Cambre
Laureaat: Arthur Lomré
Laureaat: Xavier Ruir - Le 75
Laureaat: Amandine Chirent, Mégane Dautrebande, Léna Dujardin - Arts2
Categorie ‘video’
Eerste prijs – ‘Writing your own story’ – door Elitsa Kutsarova, Howest
Tweede prijs – ‘Le prochain train’ – door Titouan Andreatta & Mattéo Hennebique, Saint-Luc Tournai
Laureaat: Abdulhalim Yalcinkaya
Laureaat: Alina Hodgson
Laureaat: Julia Pawlak
Laureaat Matteo Dorata
Categorie ‘muurschildering’
Eerste prijs – ‘Quai numéro 4’ – door Julie Vanhasselle, Beaux-Arts de Liège
Tweede prijs – door Eva Quaranta & Arnaud André, Sint-Lukas, Brussel
Laureaat: Florine Bollue, Clara Gravez, Mado Guffens, Pauline Knäpper - Arts2
Laureaat: Louane Bourtembourg - Saint-Luc, Liège